Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Email:

WSPIERAJĄ NAS:

kontakt

Rada Dzielnicy Zaspa Rozstaje

Zespół Szkoła Ogólnokształcących nr. 8

Pokój nr 2

ul. Janusza Meissnera 9

80-462 Gdańsk

Zajęcia sportowe

Powrót

24 listopada 2017

Niespodzianki nie było. Przewodniczącym Zarządu Dzielnicy został Piotr Skiba, były radny miasta Gdańska, który w wyborach zdobył najwięcej głosów mieszkanców. Na przewodniczącego Rady Dzielnicy wybrano z kolei Ryszarda Balewskiego. Kto jeszcze trafił do zarządu dzielnicy?

 

W czwartek, 19 października, w Nowym Ratuszu, odbyła się pierwsza sesja Rady Dzielnicy Zaspa-Rozstaje. Liczy ona 15 członków. Zanim radni spotkali się na inauguracyjnym posiedzeniu, musieli wcześniej złożyć uroczyste ślubowanie i odebrać zaświadczenia Miejskiej Komisji Wyborczej ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to formalna nazwa Rad Dzielnic) z rąk szefa Rady Miasta Gdańska, Bogdana Oleszka.

 

Inauguracyjna sesja przebiegała w przyjaznej i bardzo zgodnej atmosferze. Niemal na każdą funkcję w zarządzie zgłaszano tylko jednego kandydata i jednogłośnie przegłosowywano jego kandydaturę. Wyjątkiem było jedynie stanowisko przewodniczącego Rady, gdzie zaproponowano dwie osoby. Ostatecznie stanęło na tym, że jedna z nich została przewodniczącym, a druga jego zastępcą. Kto konkretnie zasiadł w zarządzie?

 

Przewodniczącym Zarządu Dzielnicy (to władza wykonawcza) został Piotr Skiba, a jego zastępcą Wojciech Rolczyński. Przewodniczącym Rady Dzielnicy (to władza uchwałodawcza) został Ryszard Balewski, a jego zastępczynią Zofia Marcinkowska.

 

Warto też odnotować, że na pierwszą sesję i ślubowanie nie dotarło aż dwóch radnych. W czwartek obradowało więc tylko 13 osób.

 

Świeżo upieczony przewodniczący Dzielnicy, Piotr Skiba, zamierza skupić się w najbliższych miesiącach m.in. na inwestycjach w publiczną infrastrukturę.

 

- Chciałbym, żeby taka kadencja Rady przekonała mieszkańców, że dokonali dobrego wyboru, i do kolejnych wyborów poszli jeszcze liczniej – zaznacza Piotr Skiba. - Najpilniejszą rzeczą, którą trzeba zrealizować, choć nie ze środków Rady Dzielnicy, to remont schodów prowadzących na kładkę nad al. Rzeczypospolitej od strony bloków przy ul. Burzyńskiego. One są w bardzo złym stanie, dlatego wykorzystam wszystkie możliwości, by zabezpieczono pieniądze na ten cel: będę starał się o to, by w przyszłym roku był to oficjalny projekt do Budżetu Obywatelskiego, a poza tym będę też zgłaszać potrzebę takiej inwestycji do budżetu miasta Gdańska - zapowiada.

 

Skiba zamierza też skupić się na uatrakcyjnianiu dwóch miejskich parków znajdujących się w tej dzielnicy: Milenijnym i im. Jana Pawła II, m.in. w urządzenia siłowni "pod chmurką" i kąciki grillowe.

Ryszard Balewski planuje za to "umeblować" i integrować Zaspę-Rozstaje.

 

- Ustaliliśmy, jako radni, że musimy mieć szeroko nastawione uszy, by słyszeć to o czym mówią tutejsi mieszkańcy. Niekoniecznie bowiem jakiś mój czy nasz wspólny pomysł może być dobry dla innych – zaznacza Ryszard Balewski, przewodniczący Rady Dzielnicy Zaspa-Rozstaje, który może pochwalić się doświadczeniem spółdzielczym (przez dwie kadencje był w radzie nadzorczej jednej z zaspiańskich spółdzielni). - Na pewno podejmiemy działania integrujące mieszkańców naszej dzielnicy. To, jaką będą miały formę, zależeć będzie od funduszy, którymi będziemy dysponować jako Rada. Co jeszcze? Na Zaspie brakuje mi miejsca, gdzie można by pograć w tenisa na świeżym powietrzu. Na obszarach "spacerowych" chciałbym z kolei postawić ławki i solidne śmietniki, bo nie zawsze jest gdzie po drodze wyrzucić jakieś papierek - zapowiada.

 

Roczny budżet Rady Dzielnicy Zaspy Rozstaje (w 2018 r.) będzie wynosić 51,2 tys. złotych. W tym roku będzie to dużo niższa kwota, ponieważ wyliczona zostanie jedynie za dwa miesiące działalności radnych (listopad i grudzień br.)

 

Wybory do Rady Dzielnicy odbyły się 1 października br. Wzięło w nich udział 1170 mieszkańców, a więc 10,8 procent osób uprawnionych do głosowania. Wybierano 15 radnych wśród 22 kandydatów.

 

Kto został radnym dzielnicy Zaspa-Rozstaje i ile otrzymał głosów podczas wyborów?

 

 • Piotr Skiba (317 głosów)

 • Wojciech Rolczyński (158)

 • Zofia Marcinkowska (111)

 • Marcin Makowski (56)

 • Ryszard Balewski (52)

 • Jolanta Gałęziowska – Modzelewska (46)

 • Anna Jakuszyk (43)

 • Małgorzata Cieśniewska (33)

 • Jolanta Gąsiorowska (33)

 • Stanisława Nowińska (32)

 • Halina Moskwa (31)

 • Zbigniew Guziński (30)

 • Roman Sikorowski (29)

 • Włodzimierz Amerski (27)

 • Jakub Puszkarski (26)

 

Autor artykułu: Kamila Grzenkowska - www.gdansk.pl

Autor zdjęcia: Grzegorz Mehring - www.gdansk.pl

Radni dzielnicy złożyli ślubowanie i wybrali zarząd