Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Email:

WSPIERAJĄ NAS:

kontakt

Rada Dzielnicy Zaspa Rozstaje

Zespół Szkoła Ogólnokształcących nr. 8

Pokój nr 2

ul. Janusza Meissnera 9

80-462 Gdańsk

Zajęcia sportowe

Powrót

W dniu 5.10.2022 odbyły się upamiętniające uroczystości przy zbiorowym grobie na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. Z ramienia Rady Dzielnicy Zaspa Rozstaje w uroczystościach wzięli udział: Hirsz Magdalena, Derengowska Bożena, Sikorowski Roman oraz Guziński Zbigniew.

 

Prezydent Piotr Borawski przypomniał, że szczątki pocztowców odkryto przypadkowo 26 sierpnia 1991 roku i że rodziny przeżyły do tego momentu 52 lata bez grobów bliskich.

Podkreślił też, że obrońcy zostali zrehabilitowani przez niemiecki sąd dopiero w 1995 roku, po tym jak Dieter Schenk, emerytowany niemiecki policjant, dziennikarz i historyk wsparł rodziny zamordowanych o rehabilitację: - Hitlerowski wojskowy sąd specjalny pod wodzą prokuratora Hansa Wernera Giesecke i sędziego Kurta Bode we wrześniu 1939 roku potraktował ich jak partyzantów i skazał na śmierci w majestacie prawa, ale wbrew prawu.

 

Piotr Borawski przypomniał, że oprawcy pocztowców kontynuowali kariery i nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności po wojnie. Nawiązując do sprawy rehabilitacji pocztowców, powiedział, kończąc: - Dziś, gdy nasi ukraińscy sąsiedzi przeżywają koszmar rosyjskiej agresji mówimy głośno - nigdy więcej wojny, ale najpierw musi być rozliczenie zbrodni i zbrodniarzy, aby nie było tak, jak z obrońcami Poczty Polskiej w Gdańsku.

 

Więcej na https://www.gdansk.pl/wiadomosci/83-rocznica-egzekucji-obroncow-Poczty-Polskiej-w-Gdansku,a,228938 

 

Tekst i zdjecia: gdansk.pl

Uroczystość ku czci zamordowanych obrońców Poczty Polskiej na Zaspie

06 października 2022