Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera
WSPIERAJĄ NAS:
e-mail: kontakt
Facebook: Rada Dzielnicy Zaspa Rozstaje
Zespół Szkoła Ogólnokształcących nr. 8
Pokój nr 2
ul. Janusza Meissnera 9
80-462 Gdańsk
Ten etap przygotowań BO budzi zazwyczaj niemniejsze emocje i zainteresowanie wśród autorów projektów, niż późniejsze głosowanie. Zakończone losowanie oznacza bowiem rozpoczęcie ogólnomiejskiej, jak i bardzo lokalnej, dzielnicowej promocji poszczególnych projektów.
Należy jednak zaznaczyć, że miejsce na liście do głosowania nie przesądza o tym, czy dany projekt zyska wystarczająco dużo głosów poparcia mieszkańców. Poparcie zależy od zaangażowania samych projektodawców - od włożonej przez nich pracy nad przekonaniem mieszkańców dzielnicy do konkretnego pomysłu.
Losowanie, w kórym wzięli udział członkowie Zespołu Konsultacyjnego zajmującego się Budżetem Obywatelskim: radny Gdańska Jan Perucki, przewodniczący zarządu Dzielnicy Śrómieście Maksymilian Kieturakis, Maciej Kukla, kierownik referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie oraz Marta Dzierżawska, pracownica tegoż referatu - trwało blisko dwie godziny.
Zaspa Rozstaje
1 - ZAJĘCIA SPORTOWE POD CHMURKĄ: Treningi Aktywizujące OPEN i Nordic Walking - Zaspa Rozstaje
2 - Chodźmy do parku, czyli miejsce spotkań dużych i małych - integracja dzielnic Wrzeszcz Dolny i Zaspy Rozstaje
3 - Stworzenie zielonego skweru (z alejkami, ławkami, klimatycznym oświetleniem), którego centralnym elementem będzie podświetlana fontanna wodna wykonana w technologii posadzkowej
4 - Boisko do piłki nożnej ze sztuczna nawierzchnią trawiastą
5 - Rodzinna Gra Terenowa Zaspa Rozstaje - zabawa na orientację
W najbliższych tygodniach projektodawcy będą promować poszczególne pomysły, natomiast Miasto, tradycyjnie już, zachęcać do udziału we wrześniowym głosowaniu. W Budżecie Obywatelskim chodzi bowiem o to, aby to mieszkańcy Gdańska decydowali - na co wydać określoną kwotę. Im większa frekwencja w głosowaniu, tym BO staje się bardziej reprezentatywnym miejskim przedsięwzięciem.
- Planujemy szeroką kampanię informacyjną zachęcającą do udziału w głosowaniu - informuje Maciej Kukla. - Będziemy też wspomagać samych wnioskodawców projektów BO. Podobnie jak w poprzednich latach, wydrukujemy, a następnie przekażemy im niemal gotowe plakaty, na których wystarczy wpisać jedynie nazwę swojego projektu i jego opis. Planujemy też szereg działań w samych dzielnicach, gdzie będziemy zachęcać i do głosowania, i do zapoznania się z tegorocznymi projektami.
Przed, i już po losowaniu, do udziału w głosowaniu zachęcał gorąco Jan Perucki, miejski radny.
- W Gdańsku czujemy obywatelskość, zwłaszcza podczas trwania Budżetu Obywatelskiego - przekonuje Perucki. - To kolejna edycja, w której gdańszczanie bezpośrednio "biorą w swoje ręce" sprawy naszego miasta. Jest też bardzo bogata pod kątem ilości zgłoszonych projektów. Mam nadzieję, że my, gdańszczanie, zmobilizujemy się i gremialnie będziemy głosować we wrześniu. Serdecznie zapraszam.
Głosowanie na projekty BO 2020 odbędzie się w dniach 9 - 23 września 2019 r. Jednak zanim to nastąpi planowane jest przetestowanie systemu elektronicznego wraz z grupą mieszkańców.
Mieszkańcy będą wybierać pomiędzy 331 projektami, które pozytywnie przeszły weryfikację pracowników gdańskiego magistratu.
Głosowanie, podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie internetowe, a na terenie miasta - z myślą o osobach starszych, jak i nie posiadających internetu, zostaną przygotowane punkty do głosowania (m.in. w urzędzie, bibliotekach, radach dzielnic, a także strefy BO w dzielnicach i wybranych centrach handlowych).
źródło: gdansk.pl