Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Email:

WSPIERAJĄ NAS:

kontakt

Rada Dzielnicy Zaspa Rozstaje

Zespół Szkoła Ogólnokształcących nr. 8

Pokój nr 2

ul. Janusza Meissnera 9

80-462 Gdańsk

Zajęcia sportowe

Powrót

22 sierpnia 2019

We wtorek, 20 sierpnia, odbyło się oficjalne losowanie numerów przyporządkowanych projektom zgłoszonym do Budżetu Obywatelskiego 2020. Pozwoli to na ustalenie ich kolejności na listach do głosowania, ale nie przesądzi o efekcie wyborów.

 

 

Ten etap przygotowań BO budzi zazwyczaj niemniejsze emocje i zainteresowanie wśród autorów projektów, niż późniejsze głosowanie. Zakończone losowanie oznacza bowiem rozpoczęcie ogólnomiejskiej, jak i bardzo lokalnej, dzielnicowej promocji poszczególnych projektów.

Należy jednak zaznaczyć, że miejsce na liście do głosowania nie przesądza o tym, czy dany projekt zyska wystarczająco dużo głosów poparcia mieszkańców. Poparcie zależy od zaangażowania samych projektodawców - od włożonej przez nich pracy nad przekonaniem mieszkańców dzielnicy do konkretnego pomysłu.

 

Losowanie, w kórym wzięli udział członkowie Zespołu Konsultacyjnego zajmującego się Budżetem Obywatelskim: radny Gdańska Jan Perucki, przewodniczący zarządu Dzielnicy Śrómieście Maksymilian Kieturakis, Maciej Kukla, kierownik referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie oraz Marta Dzierżawska, pracownica tegoż referatu - trwało blisko dwie godziny. 

 

 

Zaspa Rozstaje

 

1 - ZAJĘCIA SPORTOWE POD CHMURKĄ: Treningi Aktywizujące OPEN i Nordic Walking - Zaspa Rozstaje

 

2 - Chodźmy do parku, czyli miejsce spotkań dużych i małych - integracja dzielnic Wrzeszcz Dolny i Zaspy Rozstaje 

 

3 - Stworzenie zielonego skweru (z alejkami, ławkami, klimatycznym oświetleniem), którego centralnym elementem będzie podświetlana fontanna wodna wykonana w technologii posadzkowej

 

4 - Boisko do piłki nożnej ze sztuczna nawierzchnią trawiastą

 

5 - Rodzinna Gra Terenowa Zaspa Rozstaje - zabawa na orientację

 

 

W najbliższych tygodniach projektodawcy będą promować poszczególne pomysły, natomiast Miasto, tradycyjnie już, zachęcać do udziału we wrześniowym głosowaniu. W Budżecie Obywatelskim chodzi bowiem o to, aby to mieszkańcy Gdańska decydowali - na co wydać określoną kwotę. Im większa frekwencja w głosowaniu, tym BO staje się bardziej reprezentatywnym miejskim przedsięwzięciem.

- Planujemy szeroką kampanię informacyjną zachęcającą do udziału w głosowaniu - informuje Maciej Kukla. - Będziemy też wspomagać samych wnioskodawców projektów BO. Podobnie jak w poprzednich latach, wydrukujemy, a następnie przekażemy im niemal gotowe plakaty, na których wystarczy wpisać jedynie nazwę swojego projektu i jego opis. Planujemy też szereg działań w samych dzielnicach, gdzie będziemy zachęcać i do głosowania, i do zapoznania się z tegorocznymi projektami. 

 

Przed, i już po losowaniu, do udziału w głosowaniu zachęcał gorąco Jan Perucki, miejski radny.

- W Gdańsku czujemy obywatelskość, zwłaszcza podczas trwania Budżetu Obywatelskiego - przekonuje Perucki. - To kolejna edycja, w której gdańszczanie bezpośrednio "biorą w swoje ręce" sprawy naszego miasta. Jest też bardzo bogata pod kątem ilości zgłoszonych projektów. Mam nadzieję, że my, gdańszczanie, zmobilizujemy się i gremialnie będziemy głosować we wrześniu. Serdecznie zapraszam.

 

Głosowanie na projekty BO 2020 odbędzie się w dniach 9 - 23 września 2019 r. Jednak zanim to nastąpi planowane jest przetestowanie systemu elektronicznego wraz z grupą mieszkańców.

 

Mieszkańcy będą wybierać pomiędzy 331 projektami, które pozytywnie przeszły weryfikację pracowników gdańskiego magistratu.

Głosowanie, podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie internetowe, a na terenie miasta - z myślą o osobach starszych, jak i nie posiadających internetu, zostaną przygotowane punkty do głosowania (m.in. w urzędzie, bibliotekach, radach dzielnic, a także strefy BO w dzielnicach i wybranych centrach handlowych).

 

źródło: gdansk.pl

Budżet Obywatelski 2020. Znamy kolejność projektów na listach do głosowania