Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Email:

WSPIERAJĄ NAS:

kontakt

Rada Dzielnicy Zaspa Rozstaje

Zespół Szkoła Ogólnokształcących nr. 8

Pokój nr 2

ul. Janusza Meissnera 9

80-462 Gdańsk

Zajęcia sportowe

Powrót

01 czerwca 2018

1 lipca 2018, niedziela, godz. 10.00-16.00, plaża przy molo w Gdańsku-BrzeźnieKonsultacje będą przeprowadzać eksperci z Copernicusa Podmiotu Leczniczego.

 

Badanie ciśnienia krwi, cholesterolu, oznaczenie wskaźnika BMI – tak zapowiada się tegoroczne Pomorskie dla Zdrowia. Będzie też nauka samobadania piersi i szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Porad udzielą specjaliści m.in. onkolodzy, kardiolodzy i dermatolodzy.

 

Wydarzenie odbędzie się, już po raz czwarty, w weekendy w Prabutach, Sopocie, Gdańsku, Luzinie, Wdzydzach Kiszewskich i Słupsku.

 

Pomorskie dla Zdrowia, to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. W tym roku będzie to sześć wydarzeń w czerwcu i lipcu. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Będzie można od ręki przebadać się u kardiologa albo zbadać niepokojące znamiona u dermatologa.

 

 

Od lat obserwuje się stały i dynamiczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory. W ramach projektu Pomorskie dla Zdrowia w 2017 r. specjaliści przeprowadzili prawie 3,5 tys. badań, konsultacji i szkoleń. Wykryto 548 nieprawidłowości. Świadczy to o tym, jak ważna jest profilaktyka.

 

– Zainteresowanie badaniami w letnich przychodniach było ogromne. Przerosło wręcz nasze oczekiwania. Dla ludzi ważne było to, że specjaliści przyjmowali ich od ręki, bez wcześniejszej rejestracji czy oczekiwania na termin. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, pacjenci byli niezwłocznie kierowani do specjalisty celem dalszej diagnostyki – wyjaśnia Beata Lewkowicz z Departamentu Zdrowia. Ponad 70 proc. badanych, to mieszkańcy miejscowości, w których organizowane były akcje. Z badań korzystali też turyści. – U ponad 500 pacjentów zdiagnozowano zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki. To dużo, ale też świadczy o tym, że ludzie potrzebują takich akcji – tłumaczy Lewkowicz.

 

Profilaktyka nie boli